Treći, posljednji panel velike međunarodne konferencije „Jačanje zdravstva - mogućnosti i perspektive“ okupio je inozemne i domaće stručnjake koji su što izlagali, što raspravljali o perspektivama razvoja zdravstvenog turizma: predsjednik Odbora za turizam HDZ-a Gari Cappelli; plastični kirurg iz Latvije dr. Janis Gillis; Peter Kahn, komercijalni direktor Spire Healthcarea, jedne od najvećih zdravstvenih ustanova u Velikoj Britaniji; potpredsjednik Odbora za zdravstvo HDZ-a doc. dr. sc. Mario Zovak; članovi dotičnog odbora doc. dr. sc. Krešimir Rotim i dr. Ivan Bilić.
30 puta slabiji od Slovenije!
U uvodnom izlaganju moderator panela dr. Bilić istaknuo je da su zdravstvene usluge - zbog velike razlike u cijenama između zapadnih zemalja i ostatka svijeta, posebice Tajlanda i Tajvana - sve češći razlog putovanja. Zdravstveni turizam jedna je od najbrže rastućih turističkih grana u svijetu, u kojoj se godišnje vrti oko 100 milijardi dolara.
Turska je pak europska zemlja u kojoj zdravstveni turizam najbrže raste, dok su pozitivan primjer i Mađarska i Slovenija - u kojoj je lani čak 31% noćenja (od ukupno 9.5 milijuna) otpalo upravo na ovu vrstu turizma. Što se Hrvatske tiče, još smo „u povojima“: od oko 12 milijuna noćenja na zdravstveni turizam otpada njih 135.000 (ili 1.13%).
Prva je prepreka u razvoju tog tipa turizma u nas, po starome hrvatskom običaju, golema birokratska barijera na koju potencijalni ulagači nailaze - zaključio je dr. Bilić. Druga je bezidejna Kukuriku vlada, koja je u „strategiji“ razvoja turizma onome zdravstvenom posvetila jedva stranicu i pol formata A4.
http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/video-jacanje-zdravstva-3-hdz-ova-re...
Pouka iz inozemstva
Nakon ovih poražavajućih brojki, ne treba se biti ekspert kako bi se shvatilo da prostora za razvoj zdravstvenog turizma u Hrvatskoj itekako ima. Na jednu od naših najvećih komparativnih prednosti, naoko banalnu, upozorio je Peter Kahn - na činjenicu da većina Hrvata, za razliku od Azijaca, tečno govori engleski jezik!
Osim toga, taj australski stručnjak (koji već 14 godina živi u Velikoj Britaniji) savjetuje da moramo - ako želimo izgraditi snažni brand u sektoru zdravstvenog turizma - čvršće se povezati sa stranim veleposlanstvima te bolje promovirati svoje liječnike i stručno osoblje koje ni u kojem pogledu ne zaostaju za kolegama u svijetu.
Estetska kirurgija
Smanjivanje i povećavanje grudi, facelift i ubrizgavanje botoxa - samo su to neki od zahvata koje pacijenti iz Irske, Velike Britanije, Norveške... traže od dr. Gillisa. Taj latvijski plastični kirurg ističe da oko 42% njegovih pacijenata dolazi iz inozemstva. Nagli porast zdravstvenog turizma u toj baltičkoj zemlji, napominje, leži u činjenici da su domaći doktori pravodobno, odmah nakon osamostaljenja, osnovali pripadajuće klastere, za čiji razvoj više ne troše vlastiti novac, nego sredstava EU fondova! (v. izlaganje Ivane Maletić na donjem linku).
http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/video-jacanje-zdravstva-2-hdz-ovu-vl...
Na kraju izlaganja, ustvrdio je da je neugodno iznenađen što u Hrvatskoj udio privatnog sektora u zdravstvu iznosi mizernih 1.5%, dok je u Latviji veći od 60!?
Ne zna lijeva što radi desna
Do 2050. trećina europske populacije bit će starija od 60 godina, što znači da će potražnja za ovom specifičnom granom turizma svakako rasti - naglasio je Gari Cappelli. No u Hrvatskoj od toga nećemo imati nikakve koristi ako se ne poboljša koordinacija između ministarstava, ako jedan resor - u čemu su kukurikavci istinski „majstori“ - donosi zakone kojim se ograničava razvoj drugog.
Konkretno, Cappelli je naveo dva zakona u zdravstvu i dva u turizmu koja treba izmijeniti kako bi jedni druge nadopunjavali, a ne blokirali. Nesposobnost ove vlade, nastavio, vidi se i po tome što većinu odluka donosi ad hoc te se uopće ne bavi razvojem ove potencijalno itekako unosne grane turizma.
Problem naplate usluga strancima
Dr. Rotim, predstojnik Klinike za neurokirurgiju KBC-a „Sestre milosrdnice“, izjavio je da je jedan od mnogih problema našeg zdravstva to što ne zna kako naplatiti usluge stranim pacijentima - osim da cifru koju pokriva HZZO mehanički pomnože s dva. A HZZO u prosjeku operativni zahvat plaća 15-20 tisuća kuna, dok je u inozemstvu riječ o istim brojkama, ali u - eurima! Katalonija zarađuje više od zdravstvenog turizma nego Hrvatska od čitavog turizma!
Opći kirurg dr. sc. Mario Zovak naglasio je da Hrvatska ima, osim jedne od najljepših obala na svijetu, još jedan preduvjet za razvoj te grane turizma - sposobne liječnike i kvalitetno zdravstveno osoblje, koje prati sve svjetske trendove.
http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/video-jacanje-zdravstva-1-hdz-ova-do...