Na sjednici Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane (ENVI) jučer je uspješno izglasana Rezolucija o evaluaciji LIFE programa za razdoblje od 2013. do 2017. godine (L’Instrument Financier pour l’Environnement - Financijski instrument za okoliš). Izvjestiteljica u ime Europske pučke stranke je voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu Dubravka Šuica, koja je ujedno i supredsjedateljica radne skupine LIFE u Europskom parlamentu.
Rezolucija i usmeno pitanje
Nakon što je Europska komisija 6. studenog 2017. objavila izvješće o evaluaciji Programa za okoliš i klimatske aktivnosti (LIFE) sredinom njegova provedbenog razdoblja - čime je obuhvaćena ocjena prve polovice programa LIFE za razdoblje 2014. - 2020. i preporuke za daljnje djelovanje - izvjestitelji u odboru ENVI donijeli su nacrt rezolucije i usmenog pitanja u kojima pozivaju Europsku komisiju na daljnje poboljšanje, integriranost projekata i komplementarnost programa LIFE s drugim politikama EU.
- Uzimajući u obzir činjenicu da je potrebno povećati učinak, održivost i/ili mogućnost daljnje primjene rezultata postojećih projekata, na koji će način Komisija zajamčiti da će projekti u cijelosti ostvariti svoj potencijal, posebice s obzirom na to da je u konačnoj evaluaciji programa LIFE+ zaključeno da u mnogim slučajevima potencijal projekata da posluže kao primjer često nije bio u potpunosti ostvaren ili iskorišten? - naglasili su autori u usmenom pitanju EK.
Bolja raspodjela sredstava i projekata
Šuica se u Rezoluciji osvrnula na nejednaku alokaciju sredstava i projekata iz programa LIFE:
- LIFE program smatram iznimno važnim instrumentom EU za zaštitu okoliša i klimatske akcije te sam upravo zbog toga u Rezoluciji naglasila važnost bolje raspodjele sredstava i projekata. Čak trećina sredstava iz cijelog proračuna za LIFE u razdoblju od 2014. do 2020. odlazi samo na dvije zemlje - Italiju i Španjolsku. Cilj nam je spriječiti ovakve razlike i osigurati nove mehanizme koji će pomoći svakoj zemlji da pristupi sredstvima iz LIFE programa te iskoristi sve njegove prednosti.
Porastao broj prijava hrvatskih organizacija
Podsjetimo, Republika Hrvatska se kao najmlađa članica Europske unije tek susrela s LIFE programom prije četiri godine. Od 2013. do 2017. odobreno je 15 projekata za LIFE financiranje - od čega su četiri projekta na kojima su hrvatski sudionici nositelji te još 11 projekata na kojima su hrvatski sudionici partneri. Uz povećanu apsorpciju odobrenih projekata, porastao je i broj prijava hrvatskih organizacija. Vrijednost prijavljenih projekata za 2017. iznosi oko 90 milijuna eura, gdje udio financiranja Europske unije iznosi oko 50 milijuna eura. Za usporedbu, prošle godine je taj iznos bio oko 38 milijuna eura. Stoga, iščekuju se optimistični rezultati implementacije LIFE programa u Republici Hrvatskoj i na tome, također, treba zahvaliti Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, koje upravo putem LIFE programa obavlja kontinuiranu izobrazbu zainteresiranih sudionika.