Gospodine predsjedniče Sabora Josipe Leko, evo i sada ste se pozivali na Poslovnik - kojeg ste prekršili sazivanjem izvanredne sjednice. Propust zbog kojeg sam se javio odnosi se na članak 220. stavak 3. Poslovnika - koji govori da ćete sazvati izvanredno zasjedanje na zahtjev Vlade koji mora biti dan u pisanom obliku i obrazložen! Vlada nije obrazložila zašto traži izvanrednu sjednicu! - istaknuo je, među ostalim, saborski zastupnik Davorin Mlakar na početku današnje izvanredne sjednice Sabora. Na dnevnom redu izvanredne sjednice nalazi se pet prijedloga zakona - od kojih četiri u hitnom postupku.
Osim istupa zastupnika Mlakara, donosimo istup potpredsjednika Sabora akademika Željka Reinera te replike naših zastupnika tijekom rasprave o hitnom donošenju zakona koje je predložila Milanovićeva vlada.
MLAKAR: Vlada je zahtjev morala obrazložiti u pisanoj formi - nije to učinila!
Gospodine predsjedniče Sabora Josipe Leko, evo i sada ste se pozivali na Poslovnik - kojeg ste prekršili sazivanjem izvanredne sjednice i napravili nekoliko propusta. Propust zbog kojeg sam se javio odnosi se na članak 220. stavak 3. Poslovnika - koji govori da ćete sazvati izvanredno zasjedanje na zahtjev Vlade koji mora biti dan u pisanom obliku i obrazložen. Obrazložen - s obzirom na to zašto se traži izvanredno zasjedanje i što je to tako neophodno bitno donijeti kao zakon! A što nije moglo čekati sedam dana na redovito zasjedanje Sabora.
Nepotrebna hitnost
Dobili smo materijale od Vlade, prijedloge zakona koji su toliko „hitni“ da sama Vlada predlaže da stupe na snagu 1. siječnja 2016. S druge strane, Vlada nije obrazložila nikakve razloge za izvanrednu sjednicu - nego je lakonski navela da traži izvanredno zasjedanje da bi se raspravili ovi zakonski tekstovi. To nije smisao odredbe Poslovnika koju sam citirao i zbog toga tvrdim da ste sazivanjem sjednice prekršili Poslovnik. O drugim stvarima - kao što je pitanje aktualnog prijepodneva koje se održava prije svake sjednice Sabora - uopće neću govoriti.
REINER: Na lošu praksu donošenja zakona po hitnom postupku upozorio i - Ustavni sud!
Sramota je da je ovaj saziv Sabora četiri petine zakona donio po hitnom postupku! Ne samo da nije potrebno da se ovi zakoni donesu po hitnom postupku, nego želim skrenuti pozornost na izvješće Ustavnog suda koje je reklo jasno, citiram: „Učestala praksa donošenja zakona po hitnom postupku narušava samu bit parlamentarizma. Takva praksa obezvrjeđuje značenje demokratskih procedura i obvezu njihovog postojanja te onemogućuje javne rasprave o bitnim društvenim pitanjima, slabeći time i osnove za razvitak i unapređenje dijaloške kulture bez koje ne postoji demokratsko društvo.“
Loša praksa tijekom cijelog ovog zasjedanja - nametnuta od saborske većine - želi se i sada nastaviti. Nema nikakvog razloga za hitni postupak!
„UŠTEDE“ PREKO LEĐA GRAĐANA
Nakon izlaganja Mlakara i akademika Reinera, uslijedile su replike naših zastupnica i zastupnika u raspravi o izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi. Među inima, i one Nade Murganić, Sunčane Glavak, Frane Matušića, Domagoja Ivana Miloševića…
MURGANIĆ: Nerad i nečinjenje!
Ministrice Opačić, s kojim pravom Vlada obećava nova prava građanima, a nije im omogućila da ostvare stara prava. Cijelu godinu nisu isplaćivani doplaci za tuđu njegu i pomoć, te invalidnine onima koji su podnijeli zahtjev jer ne radi jedinstveno tijelo za vještačenje. Tu su, dakle, nastale Vaše „uštede“. Ovo nije racionalizacija - nego nerad i nečinjenje!
GLAVAK: Štedite preko leđa najsiromašnijih - to je vaša „racionalizacija“!
Ministrice Opačić, 2013. u riziku od siromaštva živjelo je 22 posto djece, a 10 posto kućanstava nije imalo zimi za grijanje. Sada smo u 2015., a Vi kada govorite o sustavu socijalne skrbi kažete da se tamo nalaze i oni „koji se služe prevarama i manipulacijama“. Govorite o racionalizaciji za koju ste, navodno, zaslužni. Podsjećam na „racionalizaciju“ iz siječnja prošle godine kada ste najugroženijim građanima smanjili socijalna davanja - posebice obiteljima s više djece. I to za gotovo 15 posto. Na račun najsiromašnijih uštedjeli ste 140 milijuna kuna! To je vaša „racionalizacija“!? Ono što niste rekli je da polovica ovih zakona stupa na snagu 1. lipnja 2016. Ovo je manipulacija i politički populizam!
MATUŠIĆ: U proračunu nisu osigurana sredstva!
Rekli ste da ste „smanjivali deficit u protekle četiri godine“. Tako ste ga dobro „smanjili“ da ste ušli u Proceduru prekomjernog deficita. Niste osigurali sredstva za mjere koje ste predvidjeli ovim zakonom za isplatu novih naknada. U proračunu, dakle, ne postoje sredstva za isplatu!
MILOŠEVIĆ: U mandatu ove vlade - 80.000 radnih mjesta manje!
Ministrice Opačić, rado bismo podržali bilo kakvu reformu da je ijedna bila u protekle četiri godine. Izvrćete činjenice! Nedopustivo je da ova vlada pripisuje sebi zasluge za strukturiranje brodogradnje - podsjećam da je to bio jedan od preduvjeta za ulazak u EU. Trošak restrukturiranja brodogradnje staviti u 2011. je - nedopustivo! Da ova vlada nije u svom mandatu uništila 80.000 radnih mjesta, standard građana urušila za 10 posto i osiromašila građane - onda bi socijalne mjere danas bile potrebne u mnogo manjoj mjeri!