Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu jučer je održana rasprava o izvješćima o napretku Srbije i Kosova - zemljama kojima Europski parlament daje svoje stajalište na Izvješća o napretku Europske komisije i situacijama u pogledu njihovog pristupanja Europskoj uniji.

Zastupnici u Europskom parlamentu pohvalili su napredak Srbije i njezinog vodstva na putu do članstva u EU, no upozorili su kako ima još prostora za napredak u područjima vladavine prava, borbe protiv korupcije i zaštite manjinskih prava.

Potrebno nastaviti reforme

Voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu (i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove EP-a) Dubravka Šuica pohvalila je rad njemačkog zastupnika i izvjestitelja Davida McAllistera, te naglasila kako je izvješće uravnoteženo i objektivno.

Šuica je istaknula da Srbija mora nastaviti s temeljitom provedbom reformi i politika koje su ključni pokazatelji uspješnosti procesa integracije.

- Vidi se pozitivan pomak u pregovorima Srbije i EU, ali i dalje postoje nedostaci. Daljnja dinamika pregovora ovisit će o napretku u vladavini prava i normalizaciji odnosa s Kosovom, gdje se očekuje veći srbijanski angažman. Srbija jednostavno mora prilagoditi svoju vanjsku politiku europskoj politici, produbiti dijalog s Kosovom te povećati napore u rješavanju svih preostalih bilateralnih pitanja - granica, nestalih osoba, povrat kulturnog blaga, status hrvatske manjine u Srbiji, sukcesiju, pravosudnu suradnju ili tzv. regionalnu univerzalnu jurisdikciju. Vjerujem da će Srbija nastaviti svoj europski put i doći do članstva u EU ispunjavanjem svih potrebnih kriterija.

Liberalizacija viznog režima

Vezano za izvješće o Kosovu, zastupnici su naglasili kako očekuju od nove vlade nastavak napora u ispunjavanju kriterija Europske unije. Izrazili su zabrinutost zbog snažne polarizirane situacije na političkoj sceni i pozvali političke snage da zajamče, poštuju i podrže vladavinu prava te da pojačaju napore u pogledu njezina poboljšanja.

Eurozastupnica Šuica je naglasila kako bi liberalizacija viznog režima bio pozitivan korak na putu Kosova prema europskoj integraciji, no da su potrebni daljnji napori u ispunjavanju mjerila među kojima je razgraničenje između Crne Gore i Kosova.

- Drago mi je da Europski parlament poziva članice EU koje nisu priznale Kosovo da to učine, te da je Parlamentarna skupština Vijeća Europe pozvala Kosovo da sudjeluje kao promatrač. Kosovo je još u ranoj fazi pripreme u mnogim područjima kao što su reforme javne uprave, pravosudni sustav, borba protiv korupcije i razvoj funkcionalnog tržišnog gospodarstva. Stoga, smatram da će ovo izvješće EP-a biti dobar poticaj i novoj kosovskoj vladi za nastavak pregovora s Europskom unijom.