Akademski glazbenik Petar Ćurić, naš gradski vijećnik u Puli, nedavno je u razgovoru za Glas Istre reaktualizirao inicijativu o osnutku prvog Muzeja hrvatskog rock'n'rolla - koju je pulski HDZ iznio još u kampanji za lokalne izbore, na kojima je naša stranka, konsolidirana i modernizirana, postigla odličan rezultat.
Pritom je Ćurić više puta istaknuo da se Pula ne odnosi primjereno prema svojim velikanima, prvenstveno prema Sergiu Blažiću Đoseru i Mati Parlovu.
Rokerski grad
Ćurić ističe da se Pula voli deklarirati kao rokerski grad, no smatra da Đoser, veliki glazbenik koji je najzaslužniji što je Pula brendirana upravo kao rokerski grad, nije zaslužio da dobije samo „Poljanu Sergia Blažića-Đosera“ koja je, zapravo, samo dio travnate površine preko puta mjesta na kojem je nekada stajala Đoserova kuća i u kojoj je vježbalo Atomsko sklonište.
Podsjetio je da je prije otprilike dvije godine nasuprot Poljane „svečano srušena“ Đoserova rodna kuća te je na istom mjestu nikla pekarnica-slastičarnica. A u njenom su podrumu, što javnost gotovo i ne zna, svoje mjesto pronašle tri zlatne ploče „Atomaca“ koje su, na inzistiranje Mladena Vojičića-Tife, bivšeg pjevača Bijelog dugmeta, donirane i ondje izvješene.
Prvi rock klub
Ćurić je naglasio da su Pula i rock sinonimi te da je prvi rock klub u ovom dijelu Europe i prvi na području bivše Jugoslavije otvoren baš u Puli.
- To je rock klub Uljanik koji je 2012. proslavio 50. obljetnicu postojanja. Neki tvrde da je rock u Pulu došao i ranije, odnosno prije te 1962. koja se smatra rođendanom Uljanika. Osobno sam sklon takvom razmišljanju i možemo pretpostaviti da je to bilo već sredinom 1950-ih. Ideja o Muzeju hrvatskoga rock'n'rolla u Puli, koji će službeno biti i jedini takav muzej u našoj zemlji, već mi se neko duže vrijeme vrti po mislima, a uvrštena je i u predizborni program HDZ-a. I eto, izbori su prošli, a inicijativa ostala. Kultura mora biti nadstranačka stvar. Mislim da sve dobre inicijative treba podržati. Ali, bez politike kod nas se teško može išta važno pokrenuti. Valja reći i to da je Ministarstvo kulture RH upravo donijelo novi Zakon o muzejima i galerijama što itekako ide na ruku ovoj inicijativi i pojednostavljuje cijelu proceduru.
Kulturna i turistička atrakcija
Dodao je da u Puli ima puno slobodnih mjesta koji bi se mogli prenamijeniti u takav muzej.
- Baš sam neki dan razgovarao s Brunom Langerom iz „Atomaca“ koji kaže da ima punu sobu „Atomske memorabilije“. Čak je našao i legendarni Đoserov putni kovčeg koji se može vidjeti na svim tadašnjim službenim fotografijama sastava, a Đoser ga je nosio sa sobom na pozornicu kao dio nastupne scenografije. Tu su i mnogi drugi ljudi koji su se bavili proučavanjem pulske rock scene, snimali dokumentarce ili imaju memorabilije koje bi se mogle donirati muzeju. Otkako sam prvi put iznio u javnost ovu inicijativu, primio sam puno poziva od glazbenika širom Hrvatske i svijeta, od Jurice Pađena i Nenada Bacha nadalje, i svi čestitaju i jako se vesele tome. Stoga znam da postav, kao takav, nije upitan. A glede „međunarodne“ sekcije muzeja - to je još lakše! Kad sljedeći put dođe u Arenu nastupiti Sting ili Tom Jones, pred koncert ga se odvede u obilazak tog Muzeja. I tako na jednom mjestu imamo kulturnu ponudu koja će privlačiti turiste svih 365 dana u godini - zaključio je naš Petar Ćurić.
Photo: Glas Istre