Prema riječima Marije Boban,predsjednice Zajednice žena, Vukovar ima niz specifičnosti koje bi se moraleuzeti u obzir prilikom realizacije ovog zakona. Istakla je kako nije vrijeme zauvođenje dvojezičnosti u Vukovaru jer je ovo grad koji je iznio najveći teretDomovinskog rata, u kojem je stradalo najviše ljudi i mnogi stanovnici jošuvijek traže svoje najmilije.

Ovdje oko mene su žene - žrtve rata,odmah pored mene je djevojka, Maja Balić, koja je oboje roditelja izgubila uDomovinskom ratu od čega za jedno od roditelja još nije poznato gdje se nalazi.Gotovo da i nema obitelji koja u ovom gradu nije osjetila užas rata. Aposljedice su još vidljive i rane su još otvorene. Ćirilični natpisi bili bisamo dodatna sol na ranu. Svjesni smo delikatnosti situacije u procesupristupanja Hrvatske u EU ali jednostavno ovo je tema koja izaziva previšeemocija. Zato apeliramo – Ne dirajte ranjeni grad! Rane ovog grada heroja jošnisu zacijelile i upravo zbog specifičnosti grada Vukovara nitko u Hrvatskoj nemože ostati ravnodušan i zato upućujem apel Vladi RH na primjenu zakona odvojezičnosti sve dok žrtve ne budu pronađene i dok god njihovi krvnici neplate za ono što su učinili –poručila je iz Vukovara Marija Boban, predsjednicaZajednice žena HDZ-a Katarina Zrinski.

Na konferenciji za novinare govorilaje i dr. Vesna Bosanac koja je istaknula da su svi stanovnici Vukovara oboljeliod PTSP-a, ne samo Hrvati već i Srbi koji su ovdje zatečeni po povratku nakonmirne reintegracije. Ona je mišljenja da se problem uvođenja dvojezičnosti možeriješiti na isti način kao i moratorij na služenje Hrvatske vojske pripadnikasrpske nacionalne manjine.

Konferenciji za novinareprisustvovala je i ravnateljica vukovarske bolnice Vesna Bosanac koja jeistaknula da su svi stanovnici Vukovara oboljeli od PTSP-a, ne samo Hrvati veći Srbi koji su ovdje zatečeni po povratku nakon mirne reintegracije.– Mislilasam da je došlo vrijeme za ukidanje nekih ograničenja stvaranih u vrijeme Mirnereintegracije 1996. godine. Zato i imamo danas odvojene vrtiće i škole. Janemam ništa protiv ćirilice i neka je uvedu u škole, a tamo neka je uči onajtko želi. Sigurna sam i da većina Srba iz Vukovara nije za ćirilicu u gradu,rekla je Bosanac. Ona je mišljenja da se problem uvođenja dvojezičnosti možeriješiti na isti način kao i moratorij na služenje Hrvatske vojske pripadnikasrpske nacionalne manjine

Nakon konferencije u Vukovaru članiceZajednice obišli su spomen obilježja stradanja u Domovinskom ratu.