Karamarko je,na konferenciji za novinare u središnjici stranke, podržao Vukovarce i hrvatskebranitelje koji su se na nedavnom prosvjednom skupu u tom gradu usprotiviliravnopravnoj službenoj uporabi ćirilice.

Implementacijaustavnog zakona iz 2002. u ovom momentu izaziva negativne reakcije većinskognaroda u Vukovaru, u kojem su još uvijek svježe rane, a gradom šeću ljudi kojisu za vrijeme okupacije silovali žene. Vukovar je zato senzibiliziran na tuvrstu izričaja, koja se u ovom momentu potencira bez povoda, rekao jeKaramarko.

Zatražio jeodgodu uvođenja ćirilice, pozivajući se na članak istog Ustavnog zakona kojikaže da se njegove odredbe "moraju tumačiti i primjenjivati sa svrhompoštivanja pripadnika nacionalnih manjina i hrvatskog naroda, razvijanjarazumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među njima".

"Da li ovanagla odluka o implementaciji pridonosi snošljivosti i dijalogu?", upitaoje Karamarko, pozivajući i pripadnike srpske manjine da "imajurazumijevanja prema većini koja je osjetljiva na sve što se dogodilo prije 20godina".

Na pitanje hoćeli HDZ predložiti izmjenu Ustavnog zakona, odgovorio je, "može se ići i utom smjeru, razmislit ćemo i o tome", a upitan kada bi bilo pravo vrijemeda se Ustavni zakon primijeni, kazao je, "kada sazriju međunacionalniodnosi i zarastu rane u Vukovaru".

Ocijenio je ida je "indikativno da se pitanje primjene ćirilice u Vukovaru pokreće utrenutku pada kreditnog rejtinga Hrvatske".

"Padkreditnog rejtinga govori o radu Vlade. Dvostruka kvalifikacija hrvatskogrejtinga kao smeća je osobna iskaznica Vlade", kazao je Karamarko.

Vladu jeprozvao i da nije učinila ništa kako bi riješila otvorena pitanja saSlovenijom, zbog čega se, tvrdi, "Hrvatska u posljednjih par mjeseci boriza status".

Ocijenio je daje Vlada morala odvojiti pitanje Ljubljanske banke od pregovora o članstvu uEU, te da bi "premijer morao objasniti svoj privatni odnos s Ljubljanskombankom".

"Trebao biobjasniti nalazi li se u sukobu interesa, što bi bacilo ružni sjenu na čitavtaj problem", rekao je Karamarko.

PotpredsjednikKluba zastupnika HDZ-a Davorin Mlakar naglasio je da se HDZ zalaže zapoštovanje svih zakona, pa tako i Ustavnog zakona o pravima nacionalnihmanjina, a na pitanje zašto kao ministar uprave u HDZ-ovoj vladi nije staviovan snage Statut Grada Vukovara iz 2009., kojim je omogućena službena uporabaćirilice i prije nego što je popisom stanovništva utvrđeno da Srbi imaju topravo jer ih je u Vukovaru više od trećine, Mlakar je odgovorio da je izvansnage stavljao samo one statute koji su se kosili sa zakonom, što u Vukovarunije bio slučaj.