Predsjednik HDZ-ova Odbora za zdravstvo prof. dr. Ante Ćorušić za medicinski časopis 'Liječničke novine' dao je svoj osvrt na probleme hrvatskog zdravstva. Među ostalim, govorio je o reformi zdravstvenog sustava, izdvajanju HZZO-a iz državne riznice te utjecaju ekonomije na stanje u zdravstvu. Osvrt prof. dr. Ćorušića donosimo u cijelosti:
Iako bih kao oporbenjak trebao biti protiv izlaska HZZO-a iz Riznice pozdravljam taj potez, ali sam skeptičan prema najavama ravnateljice HZZO-a Tatjane Prenđe Trupec da će u zdravstvenoj blagajni ostati više novaca.
Riješenje - 120.000 novih radnih mjesta
Zdravstveni sustav svake zemlje sukladan je tradiciji i tako se i Hrvatska mora osloniti na vlastite snage. Problem je što novaca uvijek manjka, a medicina napreduje iz godine u godinu što poskupljuje liječenje, a i ljudi žive dulje i tada su i bolesniji. I u takvim je prilikama potrebno sve više izdvajati za zdravstvo.
Nećemo moći iznaći lagana financijska rješenja, volio bih da je gđa Trupec u pravu, ali nije. Neki dan mi je kolegica Martina Dalić rekla da sve naše probleme u zdravstvu rješava 120 tisuća novih radnih mjesta. Dakle, prvo trebamo srediti ekonomiju pa se onda možemo baviti zdravstvom jer bez novih radnih mjesta nećemo imati dovoljno novaca. Arthur Schopenhauer je rekao 'Zdravlje nije sve, ali bez zdravlja sve je ništa' i to je činjenica. Zdravstveni sustavi koji su odgovorni za zdravlje populacije počivaju na fondovima solidarnosti i to je važan nacionalni, sigurnosni i ekonomski problem.
Solidarnost i odgovornost
Bez zdravstvenog sustava nemate stabilnu državu niti stabilno društvo. A ključ je u tome, o čemu svi moramo razmišljati, da zdravstvenu reformu ne može provesti jedna vlada već je to posao za dvije, tri vlade koji traje i 12 godina, i zato je nužan politički konsenzus. Isto tako, zdravstvo mora počivati na tri stupa: solidarnosti u zdravlju i bolesti, solidarnosti po plaćanju i solidarnosti po odgovornosti, što znači da i građani moraju sudjelovati u odgovornosti za svoje zdravlje.