Nakon britanske odluke na referendumu o napuštanju Europske unije u Bruxellesu je - na izvanrednoj plenarnoj sjednici Europskog parlamenta - prihvaćena rezolucija u kojoj se Velika Britanija u okviru članka 50. Lisabonskog sporazuma poziva da što je prije moguće preda zahtjev za napuštanje EU.

Pozitivno i konstruktivno

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker ponovno je uputio poziv Velikoj Britaniji da započne proces napuštanja EU, te dodao da je osobno zbog toga žalostan, ali da Europa sebi ne može priuštiti stanje nesigurnosti.

Eurozastupnici, posebice iz Europske pučke stranke, naglasili su - Europi su potrebne promjene i u tome želimo sudjelovati pozitivno i konstruktivno.
Voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu Dubravka Šuica decidirano je poručila da je protiv novih zidova u Europi.

- Političari koji su se zalagali za Brexit imali su privilegij živjeti u Europi bez granica i nacionalizama i upravo sada zagovornici britanskog izlaska iz EU zalažu se za podizanje novih zidova. Naš odgovor može biti samo: mladi Britanci mogu i ubuduće imati povjerenje u svoje prijatelje u Europi!

Europa na raskrižju

Eurozastupnici su priznali su da je rezultat referenduma pobjeda populista i da se Europa nalazi na raskrižju. Pokazalo se da je bilo pogrešno biti suzdržan u predreferendumskoj fazi.

Europska pučka stranka je još jednom naglasila da se zalaže za ideju ujedinjene, miroljubive i tolerantne Europe.

Tako je predsjednik Kluba zastupnika EPP-a Manfred Weber istaknuo da danas govorimo o boljoj Europi i odbacujemo svaki zahtjev za promjenom europskih ugovora.

- Predstojeći pregovori i dugo razdoblje nesigurnosti predstavljali bi sol na rane na obje strane. U razdruživanju Velike Britanije od Europske unije potreban je pošteni proces i sigurnost.

Posljedice se već osjećaju

U procesu razdruživanja EPP će imati na umu 444 milijuna građana Europske unije, a ne više Londonski City. To je rezultat referenduma, a prve posljedice osjećaju već sada: kroz pad vrijednosti britanske funte. Velika Britanija je bez političkog vodstva, a škotska se vlada priprema za drugi referendum o neovisnosti.

Šuica:

Zalažem se za aktivno sudjelovanje EU u stvaranju bolje Europe - jer ne smijemo dopustiti da rezultati britanskog referenduma ostave prostor za stvaranje političke i gospodarske nesigurnosti. Treba vratiti povjerenje europskih građana u Europu, jer Europa može bolje i to smo dužni našim građanima.