Postignut je zavidan napredak u odnosu na prethodni summit u Rigi 2015. godine - ocijenio je u Bruxellesu predsjednik Vlade RH i HDZ-a Andrej Plenković summita nakon sastanka na vrhu EU-a i zemalja Istočnog partnerstva, na kojem je prihvaćena deklaracija s 20 ključnih točaka koje se trebaju realizirati do 2020. godine.
Merkel, May, Tusk, Juncker, Plenković…
Na summitu su, među ostalima, sudjelovale i njemačka kancelarka Angela Merkel i britanska premijerka Therese May, kao i trojica najviših dužnosnika Europske unije, koji su do jednog članovi naše Europske pučke stranke (EPP) - predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker i predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani.
Deklaracijom prema još tješnjim odnosima
Među ostalim, u deklaraciji su uključene konkretne inicijative za borbu protiv korupcije, poboljšanje upravljanja, snaženje suradnje u programu razmjene studenata Erasmus+, jačanje gospodarstva te financijsku pomoć malim i srednjim poduzećima.
- Važno je da smo usvojili dokument, i to konsenzualno, s točkama koje se odnose na vrijednosti demokracije, jačanje reformi, prije svega kroz provedbu sporazuma o pridruživanju, na ozbiljnu tehničku i financijsku pomoć EU-a, veću međusobnu povezanost - istaknuo je Plenković.
„Rezerviranost Rusije“
Govoreći o ponašanju Rusije prema zemljama Istočnog partnerstva (Ukrajina, Gruzija, Moldova, Azerbajdžan, Armenija i Bjelarus), rekao je da je činjenica da je "Rusija, blago rečeno, rezervirana prema politici Istočnog partnerstva":
- Poruka EU-a jest da ova politika nije usmjerena ni protiv koga, nego je usmjerena na sistematiziranje i jačanje odnosa Unije s ovih šest zemalja.
Pokušaji utjecanja na rezultate izbora
Na pitanje novinara da komentira navodne riječi britanske premijerke Therese May koja je na summitu Rusiju spomenula kao neprijateljsku zemlju, Plenković je odgovorio da se na takav način nije razgovaralo:
- Ali, bilo je puno riječi o dezinformacijama, lažnim vijestima, utjecajima na izbore, referendume itd. Svjedočili smo proteklih godina kontinuiranoj aktivnosti koja za cilj ima ostvariti određene interese.
Uz predsjednika Plenkovića, na summitu je bila potpredsjednica Vlade te ministrica vanjskih i europskih poslova (i članica Središnjeg odbora HDZ-a) Marija Pejčinović Burić.
ISTOČNO PARTNERSTVO
Istočno partnerstvo pokrenuto je 2009. kao zajednička inicijativa između EU-a i šest istočnoeuropskih i južnokavkaskih zemalja.
To je istočna dimenzija Europske politike susjedstva (EPS), u sklopu koje EU nastoji jačanjem političke i gospodarske suradnje pridonijeti stabilnosti na svojim istočnim i južnim granicama.