Odbor za vanjsku politiku EP-a izglasao je danas Izvješće o napretku Srbije, ali amandman hrvatskih eurozastupnika Kluba Europske pučke stranke o srbijanskom zakonu o suđenju za ratne zločine - po kojem je osuđen i Veljko Marić - nije prihvaćen! 

Rješavanje nacionalnih pitanja!

Pojasnimo, Srbija je zakonom o suđenju za ratne zločine proširila nadležnost na susjedne zemlje. A kao što je već eurozastupnik Andrej Plenković istaknuo, time Beograd krši dva načela međunarodnoga kaznenog prava: načelo pravne sigurnosti te nemiješanja u poslove drugih zemalja. 

Hrvatski eurozastupnici iz Kluba EPP-a prošlog su mjeseca zajednički u EP-u podnijeli 12 amandmana na nacrt Izvješća o napretku Srbije njemačkog zastupnika Davida McAllistera (CDU) - kojima su željeli artikulirati glavna nacionalna pitanja koja se još nisu riješila nakon sloma srpske agresije. 

http://www.hdz.hr/vijest/eu/video-euroklub-hdzhss-podnio-12-amandmana-na...

Argumentirana kritika i snažna reakcija!

Na jučerašnjoj raspravi Odbora za vanjsku politiku izvjestitelj EP-a za Srbiju McAllister nije podržao predloženi amandman naše delegacije o promjeni srbijanskog zakona. A direktor u Općoj upravi EK za odnose sa susjedima i pregovore o proširenju Simon Mordue je pak pojasnio da bi to bio štetan presedan, jer zahtjeve koji nisu predviđeni u europskoj pravnoj stečevini i pregovaračkom okviru ne bi trebalo dodavati. 

Takvi su stavovi izazvali argumentirane kritike i snažne reakcije našeg eurozastupnika Plenkovića! 

Miješanje vrlo različitog voća i povrća!

Plenković - koji je jučer predsjedao sjednicom Odbora - odgovorio je da je od EK očekivao da napravi nešto više od domaće zadaće, jer se navedeni primjeri ne mogu odnositi na kvazi-univerzalnu jurisdikciju koju je Srbija proširila samo na zemlje bivše Jugoslavije:

- To je vrlo negativan način objašnjavanja univerzalne jurisdikcije. Zatražit ću od vas da se ubuduće suzdržite od miješanja ne samo dvije različite vrste voća, nego od miješanja vrlo različitog voća i povrća! To je nešto što ne biste trebali činiti, zamolio bih vas da malo bolje proučite što je taj zakon proizveo, kao i načelo pravne sigurnosti u međunarodnom i kaznenom pravu i nemiješanje u suverenost drugih država - posebice kada se radi o njihovoj jurisdikciji!

EK ne razumije problematiku!

Plenković je argumentirano istaknuo da je vrlo nezadovoljan komentarom i odgovorom Morduea, koji pokazuje da EK nije prethodno proučila i razumjela podnesene amandmane: 

- To nije bilateralno pitanje, već načelno pitanje - pitanje međunarodnog prava i dobrosusjedskih odnosa, a koje je povezano s vrijednostima europske pravne stečevine. Namjeravam nastaviti raspravu o ovom vrlo delikatnom pitanju koje se nažalost tiče samo Slovenije i Hrvatske, a ne i drugih država. Da se to tiče drugih država, možda bi danas bile glasnije!

NE PRIHVAĆAMO ODLUKU!

Nakon današnjeg glasovanja u Odboru na kojem je ovaj amandman naše delegacije odbijen, tekst se upućuje kao prijedlog rezolucije o napretku Srbije na plenarnu sjednicu EP-a, koja je predviđena u ožujku. 

No, Plenković je najavio da će pisati pismo povjereniku EK za susjedstvo i pregovore o proširenju Johannesu Hahnu u kojem će izraziti nezadovoljstvo istupom Morduea i zatražiti da EK detaljnije prouči navedeni amandman.