Danas su u Bregani predsjednik Vlade i HDZ-a mr. sc. Andrej Plenković i ministar unutarnjih poslova (i savjetnik predsjednika HDZ-a) Davor Božinović predstavili spajanje Republike Hrvatske na Schengenski informacijski sustav (SIS), a voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu (i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove) Dubravka Šuica - kao izvjestiteljica u ime grupe zastupnika europskih pučana (EPP) - predstavila je mišljenje o izvješćima „Uspostava, djelovanje i primjena Schengenskog informacijskog sustava (SIS) u području graničnih kontrola“ i „Primjena Schengenskog informacijskog sustava za vraćanje državljana trećih zemalja s nezakonitim boravkom“ na jučerašnjoj sjednici vanjskopolitičkog Odbora EP-a.

http://www.hdz.hr/vijest/nacionalne/pristup-schengenskom-informacijskom-...

Važan korak prema Schengenu

Komisija je 2016. godine provela sveobuhvatnu evaluaciju SIS-a, tri godine nakon stupanja na snagu druge generacije programa. Procjena je pokazala kako je SIS operativni uspjeh, no ipak nastavno na pozitivan uspjeh, trebalo bi dodatno ojačati učinkovitost i uspješnu provedbu sistema. Šuica je naglasila kako je osiguravanje sigurnosti građana Europske unije i borba protiv terorizma ključni zadatak EU, no kako to ne treba dolaziti na štetu hrvatskih građana.

- Želim naglasiti kako bilo kakva promjena ili reforma ove Regulacije ne smije stvoriti nepotrebne prepreke državama članicama koje su u procesu priključenja Schengenskoj zoni, a pritom mislim na Republiku Hrvatsku, a kao što znamo, pristupanje Schengenskom prostoru predstavlja važan strateški cilj i jedan je od glavnih vanjskopolitičkih prioriteta Hrvatske. Današnje spajanje na SIS značajan je korak prema ispunjavanju kriterija za ulazak u Schengenski prostor i jačanju sigurnosti naših građana.

Sredstva iz EU fondova

Podsjetimo, SIS je zajednički informacijski sustav koji omogućuje nadležnim tijelima u državama članicama Schengenskog prostora suradnju u razmjeni podataka te predstavlja bitan alat za primjenu odredbi schengenske pravne stečevine. Uspostavljen je kao pomoć́ za održavanje sigurnosti u državama članicama Schengenskog prostora u nedostatku unutarnjih graničnih kontrola. Spajanje na Schengenski informacijski sustav potvrda je važnosti Republike Hrvatske u obrani vanjskih granica i značajan korak prema ispunjavanju kriterija za ulazak u Schengenski sustav. Projekt implementacije Schengenskog informacijskog sustava u Republici Hrvatskoj vrijedan je oko 5 milijuna eura te je financiran sredstvima iz europskih fondova.