Prvi zabilježeni slučaj ospica izazvao je zabrinutost u cijeloj Hrvatskoj, no posebice u Dubrovniku, gdje je procijepljenost pala na alarmantnih 40,8 posto djece.
Zaštitna cjepiva
Voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu (i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove EP-a) Dubravka Šuica kazala je kako je šest naraštaja djece izrazito slabo procijepljeno u dubrovačkom području i sada svi strahuju hoće li se zaraza širiti.
- Iskreno vjerujem da epidemije neće biti, no na roditeljima, koji su donijeli odluku o necijepljenju, sada je da se zapitaju je li to bila ispravna odluka. Pozivam ih da se jave svojim liječnicima i pedijatrima i cijepe djecu, kako bi zaštitili njih, ali i okolinu. Iako su klinički učinkovita i zaštitna cjepiva jedan od najvećih izuma suvremene medicine, padom procijepljenosti povećava se rizik od izbijanja epidemija bolesti za koje se smatralo da pripadaju prošlosti. Roditelji koji ne žele cijepiti svoju djecu tvrdeći da je dovoljna zaštita procijepljenost druge djece, u životnu opasnost dovode sve one koji se iz zdravstvenih razloga ne smiju cijepiti, te su ovisni o grupnom imunitetu koji ih štiti od bolesti.
U Europi 11.000 oboljelih
Epidemija ospica već je zahvatila Europu, koja u siječnju i veljači ove godine bilježi 11.000 oboljelih, a zaraza se, nažalost sa smrtnim posljedicama, pojavila i u nama susjednim zemljama.
- Potrebno je pravilno educirati, ali i upozoriti javnost što bi značila takva jedna epidemija, posebno sa smrtnim slučajevima koji nažalost nisu isključeni. Apeliram na roditelje i kolege iz primarne zdravstvene zaštite da cijepe djecu - izjavio je ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik dr. Marijo Bekić.
Javnozdravstvena mjera
Cijepljenje se danas smatra ne samo jednom od najznačajnijih javnozdravstvenih mjera, nego i ekonomski najisplativijim načinom prevencije zaraznih bolesti. Kroz imunizaciju omogućuje se zaštita i onih pojedinaca koji iz različitih razloga nisu mogli biti cijepljeni. Ako je u zajednici, primjerice, procijepljeno dovoljno osoba (90 do 95 posto), virusu se onemogućuje brzo prenošenje i stvara se kolektivni imunitet, čime se štite i oni pojedinci koji iz zdravstvenih i drugih razloga ne mogu biti cijepljeni poput imunokompromitirane ili alergične djece. Činjenica da je u nekim hrvatskim županijama procijepljenost pala ispod 80, a u Dubrovniku skoro na 40 posto, jasno govori u kakvoj smo opasnosti.
Dodatni materijali:
Priopćenje:
Priopćenje:
Pitanje zastupnice Europskoj komisiji:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2017-003306+0+DOC+XML+V0//HR
Odgovor Europske komisije zastupnici:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=E-2017-003306&language=HR
Pitanje zastupnice Europskoj komisiji:
Odgovor Europske komisije zastupnici:
http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=E-2017-004655&language=HR