Voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu (i potpredsjednica Žena Europske pučke stranke) Dubravka Šuica podsjetila je - uoči Međunarodnog dana žena - na važnost ratificiranja Istanbulske konvencije. Hrvatska je potpisala Istanbulsku konvenciju 22. ožujka 2013., a eurozastupnica Šuica više je puta naglasila da je Konvencija ključan, iznimno bitan i sveobuhvatan međunarodni ugovor o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji te kao takav mora biti visoko na listi prioriteta.
- Hrvatska mora pridružiti svoje ime na popisu država članica Vijeća Europe koje su ratificirale Istanbulsku konvenciju, a među kojima su i zemlje iz našeg susjedstva - Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Italija i Srbija. Borba protiv nasilja nad ženama mora biti tema o kojoj ćemo raspravljati svaki dan, a ne samo jedanput ili dvaput godišnje.
Statistike uzeti ozbiljno
Nažalost, svjedočimo porastu nasilja u Republici Hrvatskoj, što je osobito vidljivo iz posljednjih tragičnih slučajeva koji su se dogodili u gradu Zagrebu. Porazni, ali istiniti podaci upućuju kako je jedna od tri žene u Europskoj uniji doživjela neku vrstu fizičkog i/ili seksualnog zlostavljanja, 75 posto žena žrtve su seksualnog nasilja na radnom mjestu, dok s druge strane samo 30 posto žrtava nasilja prijavi incident policiji.
Ubrzati sudske procese
Nasilje nad ženama ne pripada u privatnu sferu, već je ozbiljan i težak zločin. Ratificiranjem Istanbulske konvencije pridonijeli bismo kriminalizaciji svakog oblika nasilja nad ženama, omogućili veće ovlasti policije pri udaljavanju počinitelja nasilja iz doma obitelji i poboljšali pristup skloništima za žrtve nasilja.
Šuica:
- Nasilje moramo tretirati kao društveno neprihvatljivo ponašanje te ubrzati sudske procese protiv nasilnika i obrazovati mlade tako da im takvo ponašanje postane nezamislivo. Pravilan i kvalitetan kućni odgoj preduvjet je za poštivanje žena. Ubuduće zakonodavna rješenja i policijska praksa moraju ići u smjeru suzbijanja nasilja i ograničavanje djelovanja osoba koja potiču nasilje.
Dodatni materijali:
Pitanje: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2015-002253+0+DOC+XML+V0//HR
Odgovor: http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=E-2015-002253&language=HR
Usmeno pitanje: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+OQ+O-2016-000122+0+DOC+XML+V0//HR&language=hr
Priopćenja: