(VIDEO) U Europskom parlamentu održava se danas proslava 30. godišnjice Erasmus + programa s pomoću kojeg je devet milijuna studenata imalo priliku studirati, raditi ili volontirati u inozemstvu. Erasmus+ jedan je od najuspješnijih programa Europske unije u okviru kojeg se mladim ljudima  pruža mogućnost da steknu nova međunarodna iskustva, nauče strane jezike i prošire svjetonazore.

Europa 2020.

Cilj programa Erasmus+ jest doprinos strategiji Europa 2020. za rast, radna mjesta i socijalnu uključenost, kao i ciljevima okvira ET2020, strateškog okvira EU za obrazovanje i osposobljavanje. Program je započeo 1987. kao skroman program mobilnosti za studente te je prve godine sudjelovalo samo 3.200 studenata. Erasmus+ je danas vodeći program u kojem godišnje sudjeluje gotovo 300.000 studenta u sustavu visokog obrazovanja. Program se i proširio - omogućuje studiranje i studentsku praksu studentima te učenicima strukovnih škola, razmjene mladih, volontiranje i razmjene osoblja u svim područjima obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta.

Nagrade za 33 sudionika

Na današnjoj svečanoj ceremoniji u plenarnoj dvorani u Strasbourgu, predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker dodijelili su nagrade za 33 sudionika Erasmus+ programa - koji predstavljaju svaku zemlju sudionicu programa.

Društvene i međukulturne vještine

Voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu (i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove EP-a) Dubravka Šuica je prisustvovala svečanoj ceremoniji. Poručila je da je Erasmus+ program najbolji primjer pozitivnog povezivanja Europljana i jačanja solidarnosti i razumijevanja.

- Smatram kako najbolje ulaganje jest ulaganje u naše obrazovanje i u mlade. Proračun programa Erasmus+ za razdoblje 2014. - 2020. iznosi 14,7 milijardi eura pomoću kojeg EU potiče mlade da izgrade bolje društvo i razviju društvene i međukulturne vještine.  Hrvatski studenti, bez obzira na njihov socioekonomski status, imaju prilike studirati u svim europskim metropolama, razviti prijateljstva po cijeloj Europi i naučiti strane jezike.  Do 2014. broj hrvatskih studenata koji su sudjelovali u programu  Erasmus+ je 6.866, te od 2015. oko 2.000 studenata godišnje. Znamo da mobilnost i sloboda kretanja predstavljaju glavna postignuća Europske unije, no Erasmus ima puni uspjeh tek ukoliko se mladi sa stečenim znanjima i vještinama vrate u Republiku Hrvatsku.