Francuska je jednoglasno donijela zakon po kojemu supermarketi neprodanu hranu više neće morati uništavati - već donirati pučkim blagovaonicama. Te ostalim ustanovama za pomoć siromašnima. Stoga je voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu Dubravka Šuica zatražila pomoć Europske komisije za ubrzanje postupka oslobađanja PDV-a na doniranu hranu i u ostalim dijelovima Europe.
Pomoć potrebitima
S obzirom da u Hrvatskoj doniranje hrane nije regulirano, naša je eurozastupnica upitala EK:
- Ima li EK određene smjernice za Vladu RH - kao i za ostale članice EU - kako bi se trgovce oslobodilo plaćanja PDV-a na doniranu hranu i potaknulo donacije potrebitima - umjesto bacanja hrane u smeće?
Što prije! Što hitnije!
Šuica je istaknula da u Hrvatskoj doniranje hrane još nije pravno regulirano - čeka se poseban pravilnik kojim bi se odredili detalji i smanjio - ili ukinuo - PDV na doniranu hranu.
- Sa žaljenjem konstatiram da u Hrvatskoj još nije uspostavljen odgovarajući zakonodavni okvir te se još uvijek čeka poseban pravilnik kojim bi se odredili detalji te smanjio - ili ukinuo - PDV na doniranu hranu. Apeliram, stoga, na Vladu RH da što prije omogući doniranje hrane potrebitima!
Dugogodišnji problem
Svjetska organizacija za prehranu i poljoprivredu navodi da se u svijetu godišnje baci trećina proizvedene hrane, dok EU raspolaže podacima da taj iznos doseže 100 milijuna tona godišnje. U Hrvatskoj se pak godišnje baci više od 400 tisuća tona hrane! Što je oko 90 kilograma po stanovniku. Riječ je o hrani koja bi se - prije isteka roka trajanja - mogla donirati socijalnim samoposlugama, pučkim blagovaonicama ili volonterskim udrugama koje pomažu siromašne. No, trenutno se trgovačkim lancima doniranje hrane otežava - zbog PDV-a koji plaćaju!
Učinkovito. Racionalno.
Europski parlament usvojio je na sjednici u Strasbourgu 9. srpnja Rezoluciju o učinkovitoj upotrebi resursa - prijelaz na cirkularnu ekonomiju koja, između ostalog, uključuje odredbu o otpadu od hrane. EK je pozvana da do kraja ove godine predloži mjere za učinkovito rješavanje problema otpada od hrane. To uključuje obvezujući cilj smanjenja otpada hrane u sektorima proizvodnje, prodaje, distribucije, prehrambenih usluga, ugostiteljstva i kućanstvima - najmanje 30 posto do 2025.