Na današnjoj sjednici Odbora za transport i turizam (TRAN) održana je razmjena gledišta o dokumentu Europske komisije, pod nazivom „Ulaganje u radna mjesta i rast - poboljšano iskorištavanje europskih strukturnih i investicijskih fondova (EFSI)“. Bit je ovih fondova poboljšati korištenje europskih sredstava, čime se automatski ulaže u radna mjesta. To je poziv investitorima na suradnju - koja će u konačnici značiti bolju povezanost, a moto je ovih fondova „investirajmo i povežimo“.

Fondovi ključni za stabilnost

Ovi su fondovi - s proračunom od 454 milijarde eura za razdoblje 2014. - 2020. - ključni za stabilnost Europe i glavni su alat politike ulaganja Europske unije, a od njih mogu profitirati sve regije. U nekim zemljama udio u javnim investicijama - koji se financira iz ovih fondova - iznosi i do 70 posto, što se očekuje i od Hrvatske.

Predstavnik Europske komisije naglasio je da EK daje potporu projektima koji se protežu kroz niz sektora, no uzima u obzir i individualne potrebe različitih regija. Bitno je da jedinice lokalne samouprave prepoznaju na terenu svoje potrebe jer one najbolje znaju što im treba. Potrebna je, dakle, suradnja s lokalnim jedinicama samouprave kako bi se ciljevi EFSI-ja realizirali do 2020. Svaki se projekt mora opravdati i uklopiti u zajedničku strategiju. Budući da postoje neke presude Europskog suda zbog novaca koji su uloženi u pogrešne projekte, poput nekih regionalnih zračnih luka, preduvjet za dobivanje sredstava za projekte je izrada tzv. master plana - iz kojeg proizlaze pojedinačni projekti.

Povezivanje Hrvatske, ali i Europe

Izvjestiteljica u sjeni za Europsku pučku stranku (i voditeljica naše delegacije u EP-u) Dubravka Šuica dala je potporu izjavi Europske komisije.

- Vaša se komunikacija podudara s mojim osobnim stavovima - sredstva su vrlo izdašna i treba ih dobro iskoristiti. S aspekta ovog odbora, svakako podupirem projekte za povezivanje i suglasna sam da treba nastaviti investirati u izgradnju i modernizaciju cesta, željeznica i plovnih puteva. Treba izbalansirati sredstva namijenjena za TEN-T mreže i ostale projekte. S obzirom da dolazim iz Hrvatske koja je se zadnja priključila Europskoj uniji, željela bih istaknuti dva projekta. Prvi je nastavak Jadransko jonske autoceste - koja bi od Italije, preko Hrvatske, trebala povezati Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju i Grčku. Također je od strateške važnosti i Pelješki most - dug 2,5 km - koji bi trebao povezati dva dijela Hrvatske. A hrvatska Vlada predala je prijavu za ovaj projekt EK i očekuje se sufinanciranje od 85 posto.

Šuica je istaknula da je Hrvatska podijeljena u dva dijela, prekinuta teritorijem BiH dugim 13 kilometara pa je neophodno povezati samu Hrvatsku, a time i Europu.