Na današnjoj je mini-plenarnoj sjednici u Bruxellesu Europski parlament velikom većinom glasova usvojio je Rezoluciju o obvezama Europske komisije u području viznog reciprociteta. Budući da i dalje postoji nedostatak reciprociteta s određenim trećim zemljama - te da taj kriterij općenito podrazumijeva da građani EU koji putuju u treću zemlju podliježu istim uvjetima kao i državljani te treće zemlje koji putuju u EU - Europski parlament poziva EK da usvoji potrebne pravne mjere u roku od dva mjeseca od usvajanja rezolucije.

Jednaka prava za sve građane EU

- Ponovno podsjećam i inzistiram na tome da građani Republike Hrvatske, punopravne članice NATO-a i Europske unije, trebaju imati jednaki tretman kao i ostali građani EU. Zalažem se da svi građani EU imaju jednaka prava u svim područjima, bilo da se radi o kvaliteti proizvoda, mobilnosti ili posjedovanju viza za posjetu SAD-u. Ovo je jasan primjer da se građani pet zemalja članica ne osjećaju jednakima -  izjavila je voditeljica naše delegacije u Europskom parlamentu i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove EP-a  (ujedno i članica Delegacije Europskog parlamenta za odnose sa SAD-om) Dubravka Šuica.

Naša eurozastupnica je, podsjećamo, više puta uputila usmena i pismena parlamentarna pitanja veleposlaniku Europske unije u Washingtonu Davidu O'Sullivanu i bivšem američkom veleposlaniku u EU Anthonyju L. Gardneru, kao i Europskoj komisiji, o ukidanju viza za hrvatske građane.

Očekuje se reakcija EK

Podsjetimo, građani pet zemalja EU, Bugarske, Cipra, Hrvatske, Poljske i Rumunjske i dalje trebaju vizu za posjet SAD-u, dok se isto ne odnosi na državljane SAD-a koji slobodno  putuju Europskom unijom. Kanada također zahtjeva vize za bugarske i rumunjske građane, ali je najavila da će se vize ukinuti 1. prosinca 2017. Rok za ispravljanje izostanka reciprociteta istekao je 12. travnja 2016. no i dalje se očekuje reakcija EK. Prema načelu viznog reciprociteta, ako treća zemlja ne ukine vize u roku od dvije godine od primitka obavijesti o izostanku reciprociteta, EK je zakonski obvezna poduzeti mjere i usvojiti tzv. delegirani akt. Tim aktom suspendiralo bi se izuzeće od vize za državljane trećih zemalja koje nisu ukinule obvezu posjedovanja vize za građane određenih zemalja članica Unije.

- Današnja rezolucija Europskog parlamenta još jednom poziva na uspostavljanje  jednakosti i eliminiranje  diskriminacije među državama  članicama Europske unije i njezinim građanima - zaključila je eurozastupnica Šuica.