Predsjednik HDZ-a i Vlade RH mr. sc. Andrej Plenković predvodi državno izaslanstvo u dvodnevnom posjetu Bosni i Hercegovini. Prvi je to vanjskopolitički državni posjet premijera Plenkovića nakon što je stupio na dužnost.

Po dolasku u glavni bosanskohercegovački grad Sarajevo, pred sjedištem Vijeća ministara BiH premijeru Plenkoviću i članovima izaslanstva priređen je svečani doček uz intoniranje državnih himni i postroj počasne vojne postrojbe. Premijer Plenković se u Sarajevu sastao se s predsjedavajućim Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denisom Zvizdićem, a potom je održan i sastanak izaslanstava.

Ispunjeno izborno obećanje

Nakon sastanka, u izjavi za medije premijer Plenković se zahvalio na vrlo srdačnoj dobrodošlici te naglasio kako je ovaj posjet ispunjenje izbornog obećanja.

- Činjenica je da je nova Vlada na dužnosti osam dana, a da smo osmog dana već ovdje u Sarajevu. Potvrda je to našeg izbornog obećanja da će Bosna i Hercegovina za Republiku Hrvatsku biti vanjskopolitički prioritet broj jedan. To govorim s punom odgovornošću i uvjerenjem da će ne samo Vlada, nego i druge institucije Republike Hrvatske, nastaviti s angažiranom potporom BiH, kad je riječ o funkcioniranju i stabilnosti zemlje, a osobito kad je riječ o njenom europskom putu. U tom kontekstu smo i kolega Ivo Davor Stier, potpredsjednik Vlade te ministar vanjskih i europskih poslova i ja, kao i drugi zastupnici u Europskom parlamentu, tijekom proteklih godina pokazali koliko se može pomoći kada ste dio institucija EU, kada imate recentno iskustvo zemlje koja je pristupila Europskoj uniji i NATO-u i kada, bez rezerve i s najboljom namjerom, želite pomoći i konkretno pomažete Bosni i Hercegovini.

Suradnja na europskim projektima

Premijer Plenković je govoreći o odnosima dvije susjedne države naglasio da je izaslanstvo Vlade u BiH došlo kao prijatelj, s ambicijom da se u vremenu koje je pred nama ostvari stabilna i partnerska politička suradnja te napredak u gospodarskoj suradnji.

- Pokušat ćemo riješiti niz pitanja koja su ostala rezidualna već godinama, zato i želimo da zajednička sjednica vlada bude referentna u smislu dogovora o budućoj suradnji, a dijelom i rješavanja nekih problema koji su tu bili proteklih godina. Isto tako, da pomognemo i europski i euroatlantski put. Praktički je spreman tekst sporazuma o suradnji na europskim pitanjima.

Pomoć hrvatskih stručnjaka

Dodao je da će Hrvatska, kada dođe red na rješavanje upitnika, staviti u funkciju stručnjake koji će pomoći kako bi odgovori bili što kvalitetniji i pridonijeli onom najbitnijem - pozitivnom mišljenju Europske komisije o zahtjevu za članstvom BiH te sukladno tome i dobivanju statusa kandidata.

- Kao predsjednik Vlade naravno da ću poseban interes i brigu uvijek iskazivati i za ravnopravnost svih konstitutivnih naroda i svih koji žive u Bosni i Hercegovini, osobito Hrvata kao najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda. U tom pogledu, uz aktivnosti koje radi hrvatska Vlada, i kroz Ured za Hrvate izvan Hrvatske, ali i na druge načine.

U odgovoru na pitanje o izbornom zakonu premijer Plenković poručio je da to jedna od ključnih tema za BiH.

- S velikim smo interesom pratili pripreme za lokalne izbore. Naš je interes rasvijetliti sve činjenice koje se odnose na slučaj izbora u Stocu te da se što prije steknu uvjeti da se ponovo organiziraju izbori u Stocu. Donošenje izbornog zakona, kao i svih drugih zakonskih propisa, prije svega stvar je Bosne i Hercegovine - njenih političkih stranaka i institucija. Mi smo tu da pomognemo procese i da eventualno ukažemo na određene elemente koji nam se čine nedovoljno dobro definirani i uređeni, ali u tom pogledu - odgovornost je prije svega na našim kolegama i prijateljima.

Hrvatska - angažirani partner BiH

U odgovoru na pitanje novinara o ravnopravnosti Hrvata u BiH, premijer Plenković istaknuo je da će Vlada RH biti angažirani partner BiH na njenom europskom putu.

- Ponavljam još jednom - Hrvatska je prijatelj Bosne i Hercegovine. Nova hrvatska Vlada bit će angažirani partner u rješavanju svih pitanja koja su i na europskoj agendi Bosne i Hercegovine pa i na onoj atlantskoj - ukoliko postoji snažna politička volja da se ide korak dalje prema akcijskom planu za članstvo u okviru NATO-a. Dakle, pomoći ćemo i tu. Rješenja koja će u budućnosti definirati i ustroj i odnose između naroda i prava svih građana u Bosni Hercegovini trebaju doći iz - Bosne i Hercegovine.  Mi smo tu da pomognemo, želimo da Hrvati budu konstitutivan narod i to ravnopravan konstitutivan narod. U prošlosti je bilo situacija kada to baš nije bilo tako, što mislim da je svima poznato i jasno, a naš je interes da, unatoč ovim podacima iz popisa stanovništva, gdje vidimo koliki je postotak Hrvata u ovom trenutku, kao prijateljska i susjedna zemlja Bosni i Hercegovini pomognemo da se taj status u svojoj punini realizira. O modelima unutarnjeg ustrojstva Bosne i Hercegovine, još jednom ponavljam, najvažnije je postići konsenzus i političkih stranaka i institucija. Hrvatska i drugi akteri u međunarodnoj zajednici tu mogu biti više pomagači, a ne kreatori.

NIZ SUSRETA U SARAJEVU

Izaslanstvo Vlade RH - na čelu s premijerom Plenkovićem - sastalo se danas s predsjedavajućim Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakirom Izetbegovićem te članom Predsjedništva prof. dr. Draganom Čovićem. Potom je uslijedio susret s poglavarom Islamske zajednice u BiH Reisom-l-ulemom Huseinom ef. Kavazovićem te s Vrhbosanskim nadbiskupom, kardinalom Vinkom Puljićem.

POSJET KISELJAKU

Predsjednik Vlade Plenković i hrvatsko izaslanstvo sastat će se tijekom posjeta Sarajevu  i s predsjednikom Hrvatskog kulturnog društva Napredak Franjom Topićem, a potom će se danas u Kiseljaku susresti s načelnikom općine Mladenom Mišurićem-Ramljakom.