Požega. Naš eurozastupnik (i potpredsjednik Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta) Andrej Plenković sudjelovao je na međunarodnoj konferenciji Hrvatske paneuropske unije (HPEU) punog naziva - „Ideologemi, totalitarizmi i istina: Pomirenje europskih povijesti. Pogled iz Europske unije i Hrvatske u Europskoj uniji“.

Brojni gosti & govornici  

Plenković je - na uvodnom panelu - govorio zajedno s estonskim eurozastupnikom Tunne Kelamom i slovačkom eurozastupnicom Annom Zaborskom - koji dugi niz godina rade na razvijanju europske pomirbe. Na konferenciji su sudjelovali požeško-slavonski župan Alojz Tomašević, požeški gradonačelnik Vedran Neferović, predsjednik požeško-slavonskog HDZ-a (i saborski zastupnik) Franjo Lucić, biskup požeški Antun Škvorčević, izaslanik Predsjednice RH Mate Granić predsjednik međunarodne Paneuropske unije Alain Terrenoire, predsjednik HPEU Pavo Barišić, počasni predsjednik HPEU Mislav Ježić te predstavnici organizacija Paneuropskih unija drugih država.

Požega - slavonska Atena

Župan Tomašević poželio je uspješno održavanje konferencije te da se donesu zaključci koji će biti smjernice kojim putem Hrvatska treba ići i kakva Europa treba biti na ovim prostorima. 

Gradonačelnik Neferović je u svom obraćanju istaknuo da mu je čast da je Požega domaćin ovakve međunarodne konferencije 

- Prilika je to da se za naš grad čuje - jer Požega je oduvijek bila snažno kulturno središte. A još od 19. stoljeća krasi je titula „slavonske Atene“. Mnogi Požežani pronosili su europske vrijednosti - donosili nova znanja i iskustva u ovaj kraj. Te širili toleranciju u kulturi življenja.

Ideja pomirdbe i istine

Plenković je u svom izlaganju istaknuo da će - kao član Predsjedništva HPEU-a i eurozastupnik - kontinuirano pružati podršku aktivnostima Paneuropske unije, koja je značajno doprinijela međunarodnom priznanju i  etabliranju Hrvatske na europskoj razini. Podsjetio je da je jedan od ključnih temelja EU od samog početka bila i ostala ideja pomirbe i istine. 

- Premda su nacizam, fašizam i komunizam, nažalost, zajedničko povijesno naslijeđe Europe, treba uspostaviti mehanizme kojima će se na nacionalnoj i europskoj razini stvoriti uvjeti za istraživanje, dokumentiranje, sjećanje i polemiziranje totalitarne povijesti.

Rezolucija - značajan iskorak

Govoreći o pokušajima relativiziranja zločina komunističkog režima u Hrvatskoj - ali i diljem srednje i istočne Europe - Plenković je naglasio da su slučajevi Perković i Mustač neposredno prije članstva RH u EU otvorili ponovno debatu o totalitarnoj prošlosti odnosno vremenu komunističkog režima.

- Rezolucija EP-a o europskoj savjesti i totalitarizmu iz 2009. predstavlja značajan iskorak prema postizanju pomirbe europskih povijesti, a ujedno se uspostavio Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima kroz 20. stoljeće.

Utvrditi pojedinačnu odgovornost

Plenković je pojasnio da je u svrhu upozoravanja na zločine i nepravde raznih totalitarnih sustava pokrenuta neformalna skupina zastupnika EP-a „Pomirba europske povijesti“ - kojom predsjeda latvijska eurozastupnica Sandra Kalniete, a čiji je Plenković potpredsjednik. 

Plenković:

- Hrvatsko i europsko društvo moraju se izgrađivati na nedvosmislenoj osudi svih nedemokratskih i totalitarnih sustava - koji su u Hrvatskoj (i diljem Europe) kroz proteklo stoljeće prouzročili tragična stradanja, progone i likvidacije političkih neistomišljenika. Stoga je nužno procesuirati sve zločine, utvrditi pojedinačnu odgovornost počinitelja te žrtvama pružiti zadovoljštinu!