Solin se uistinu može pohvaliti epitetima „Grad prijatelj obitelji“ i „Grad prijatelj djece“. Prema podacima Državnom zavoda za statistiku, u prošloj godini u Solinu je rođeno je 272 djece. Kada se ta brojka usporedi prema broju umrlih, 172, vidljivo je koliko je Solin demografski snažan grad. Sustavnom demografskom politikom HDZ-a u Solinu su postignuti iznimni rezultati u osiguravanju uvjeta za bolji život obitelji - ove godine će biti tako dva razreda „prvašića“ više nego protekle godine. U izgradnji je pak i druga osnovna škola u razdoblju od jednog desetljeća. O pozitivnim statističkim podacima na konferenciji za novinare govorili su saborski zastupnik (i višegodišnji gradonačelnik) Blaženko Boban i zamjenik koji obnaša dužnost gradonačelnika Dalibor Ninčević.

Sretni grad uz Jadro

Solin - zahvaljujući razvoju i kvaliteti življenja koji pruža svojim građanima - s ponosom nosi naziv: Sretni grad uz Jadro. Ne samo da je grad bogat kulturnom baštinom već njegovo bogatstvo proizlazi i iz činjenice da, prema popisu stanovništva, populacijski je najmlađi grad u Hrvatskoj. Prosječna starosna dob stanovnika iznosi 35,3 godine, a indeks vitalnosti stanovništva 2,4 - što uvelike doprinosi titulama koje Solin s ponosom nosi - Grada prijatelja obitelji i Grada prijatelja djece. Solin je, naime, rekorder - jer ima 100 više rođenih nego umrlih. Prema recentnim podacima Državnog zavoda za statistiku, u Solinu je u 2015. rođeno 272 djece, a umrlih je 172. Zbog velikoga prirasta stanovništva, u Solinu su u zadnjih 10 godina izgrađene dvije nove škole.

Nove škole, vrtići…

Dok Hrvatska, prema statistikama, gubi 60-ak razreda, Solin je otvorio vrata OŠ Kraljice Jelene 2007., a četvrta osnovna škola na području grada, OŠ Ninčevići čeka otvaranje za novu školsku godinu 2016./2017. Spomenimo i to da je u zadnjih sedam godina u Solinu u prosjeku godišnje otvaran jedan dječji vrtić. Osim izrazitog demografskog prirasta stanovništva, u Solinu već dugi niz godina prebiva i velik broj mladih obitelji - zbog čega su se gradske vlasti trudile u svojoj politici biti što više socijalno osjetljive.

Niz socijalnih mjera

Na razini Splitsko-dalmatinske županije, Solin je prepoznat kao grad koji predvodi idejama, programima i akcijama koje se odnose na pomoć obiteljima. Uložena su tako značajna sredstva u uređenje i opremanje prostora u kojem bi stručnjaci provodili savjetodavni i terapijski rad s obiteljima u krizi, kao i u preventivne programe za mlade (Centar za djecu, mlade i obitelj, Udruga Moje dijete - udruga roditelja djece s poteškoćama u razvoju, Klub trudnica). Gradsko vijeće Grada Solina donijelo je niz odluka vezano za socijalnu skrb obiteljima i djeci. Prema Odluci o izmjeni i dopuni Odluke o socijalnoj skrbi Grada Solina - koja se odnosi na pomoć obiteljima s pet i više djece - novčana pomoć iznosi 500 kuna mjesečno i uplaćuje se na račun podnositelja zahtjeva.

Potpora mladim obiteljima, stipendije učenicima…

Gradsko vijeće donijelo je i Odluku o novčanoj potpori obiteljima čiji roditelji koriste porodiljni dopust od jedne do treće godine života djeteta, u visini od 500 kuna mjesečno, kao i za posljednje rođeno dijete (treće i više djece), u periodu od jedne do treće godine života djeteta, ukoliko dijete u navedenom periodu ostane u krugu obitelji (ne upiše se u dječji vrtić na području Grada Solina). Tu je još niz mjera kao što su novčani poklon novorođenom djetetu, subvencioniranje nabave udžbenika za osnovnu i srednju školu, stipendiranje darovite djece i učenika iz socijalno ugroženih obitelji. Solin je tako jedan od rijetkih gradova u zemlji koji ne ograničava broj stipendija nego ih dodjeljuje svim učenicima i studentima koji zadovolje određene uvjete, a ove godine ih ima ukupno 120. Grad sufinancira i osobne asistente u vrtićima i školama, subvencionira pokazne karte učenicima i studentima te svake godine nastoji osluškivati potrebe sugrađana.