Ranom zorom, u 5 sati ujutro, tog je 4. kolovoza 1995. godine hrvatska vojska krenula u najveću borbu za okupirani teritorij Hrvatske. Nakon zauzimanja Sv. Roka, otvoren je put ka oslobođenju Knina, povijesnoj hrvatskoj utvrdi. Početka najveće hrvatske oslobodilačke akcije 'Oluja' prisjetilo se i vodstvo GO HDZ-a Grada Zagreba, koje je u 5 sati ujutro, u simboliku na vrijeme početka Oluje, položilo vijence i zapalilo svijeće na Spomeniku poginulim maksimirskim braniteljima. Predstavnici braniteljskih udruga predvođeni predsjednikom Gradskog odbora HDZ-a Grada Zagreba i potpredsjednikom zagrebačke Gradske skupštine Andrijom Mikulićem te potpredsjednikom GO HDZ-a i predsjednikom Gradske četvrti Maksimir Stankom Gačićem prisjetili su se svih heroja koji su svoj život dali za slobodnu Hrvatsku.

- Okupljanje u 5 ujutro najbolji je način da se u Zagrebu prisjetimo početka same Oluje. Ona je za sve Hrvatice i Hrvate akcija bez koje danas ne bi imali slobodnu hrvatsku državu. Zbog toga smo tu rano ujutro, da odamo počast svima onima koji su svoje živote dali za Domovinu. Hvala i svim braniteljskim udrugama koji su se uistinu u velikom broju okupili ovdje u Parku maksimirskih branitelja te Gradskoj četvrti Maksimir iz koje je došla inicijativa - rekao je  čelnik zagrebačkog HDZ-a Andrija Mikulić koji će s članovima gradske organizacije prisustvovati na večerašnjem posvećenju crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu, kao i na svečanoj proslavi Oluje na sam Dan pobjede 5.kolovoza. Ponos na 'Oluju' i  20 je godina poslije jednako urezan u srcima svih Hrvata i Hrvatica. Tome najbolje svjedoče oni koji su tih dana bili na prvoj crti bojišnice.

- U rat smo išli bez ičega, samo smo ljubav prema Hrvatskoj nosili u srcima. Mislim da ljudi u Hrvatskoj nisu dovoljni svjesni koliko je Oluja bila velika i značajna akcija, a prema braniteljima u društvu ne postoji poštovanje kakvo bi trebalo biti zbog svega što su dali za Domovinu  - riječi su predsjednika HVIDR-e Maksimir Tomislava Klanca. Uz njega je vijence položio i predsjednik Veterana domovinskog rata 90-95 Dragutin Pernar te predsjednik Zdruga hrvatskih branitelja Maksimir Željko Đuran.

Više od 130 tisuća hrvatskih branitelja koji su sudjelovali u Oluji dokaz su ljubavi prema Domovini te snažne volje da se Hrvatska oslobodi od agresora. Iako se heroja Domovinskog rata prisjećamo najviše prigodom obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, odnosno Dana hrvatskih branitelja, ponos na njih u našim srcima prisutan je svakog dana. Tome najbolje svjedoči zalaganje Hrvatske demokratske zajednice, njenog utemeljitelja Franje Tuđmana i svih njenih članova da se prema hrvatskim braniteljima odnosi kao prema našoj najvećoj svetinji. Jer oni su ti koji su svoje živote polagali da bi danas živjeli u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj.